STROJKY

...bez toho to nehraje...

Význam


Strojek je nejdůležitější součást hoboje, protože s jeho pomocí se tvoří tón. Bez strojku není hoboj kompletní.

Každý strojek je jiný, i když je pořád vyrábí jeden a týž člověk, nikdy nevyrobí dva úplně shodné. Strojky se liší také svou barvou tónu - čím je strojek "těžší" (je na něm více dřeva), tím lépe zní, je však obtížnější na něj hrát. Každý hobojista tedy musí zvolit přijatelný kompromis mezi pěkným tónem a hratelností.

Strojek funguje na principu dvou plátků, které jsou proti sobě, a při hře o sebe naráží volnými konci. K rozeznění strojku není potřeba použít hodně dechu, je však nutné vytvořit dostatečný tlak vzduchu. Hobojisté mohou mít při hře  mírně zarudlé tvářě v důsledku velkého přetlaku. Hobojisté jsou také jediní dechaři, kteří kromě nadechování musí na koncích frází také vydechovat, protože jim v plicích zůstává spousta neokysličeného vzduchu.

Výroba


Trubička na výrobu strojku
Trubička na výrobu strojku
Seříznutý a přelomený špánek
Seříznutý a přelomený špánek
Ohnutí a seříznutí
Ohnutí a seříznutí
Přivázání plátku na trubičku
Přivázání plátku na trubičku
Škrábání
Škrábání

Převážná většina hobojistů si své strojky vyrábí sama. Je to mnohem levnější, než strojky kupovat. Hobojista si navíc může strojek upravit dle svých potřeb. Pozn.: Jeden strojek stojí cca 200 Kč a vydrží asi 14 dní. Kromě hlavního strojku mívají hobojisté alespoň dva strojky v zásobě, kdyby se některý poničil.

Strojek se skládá se dvou základních částí: první je kónická trubička s korkem, druhou je dvojitý plátek vyrobený z trsti rákosovité (třtina).

  • Trubička: nevyrábí se, hobojisté ji kupují (jedna stojí kolem 70 - 90 Kč)
  • Plátek: základem jsou upravené stonky třtiny dlouhé 9,5 - 10,5 mm. Stonky se rozdělí podélně na třetiny - tím vznikne tzv. špánek. Ten se dále ohobluje dohladka a pomocí fazónky se seřízne do potřebného tvaru (veprostřed je nejširší, směrem ke krajům se zužuje) a v polovině přelomí.
  • Když je špánek připraven, zúženými konci se nasadí na trubičku. Přes špánek s trubičkou se přetáhne gumička, aby vše drželo pohromadě, a špánek se k trubičce přiváže speciální nití na strojky.
  • Na závěr už zbývá jen sundat gumičku, v nejširším místě špánek přeříznout tak, aby nám vznikly dva samostatné plátky a upravit zvuk a vlastnosti strojku škrabáním pomocí nože.


Nástroje


Základní nůž
Základní nůž
Jazýček
Jazýček
Hoblice
Hoblice
Fazónka
Fazónka
Řezací blok
Řezací blok

Fazónka: slouží k upravení špánku do správného tvaru a následnému ohnutí.

Hoblice: pomocí hoblice se strojek z vnější strany ohobluje dohladka.

Nůž: existuje několik druhů nožů podle jejich využití. Největší část práce si člověk vystačí s jedním - základním - nožem. Ten má speciální čepel ve tvaru obdélníku, a slouží k hlavnímu hrubému škrábání. Pokud je strojek moc dlouhý, přichází na řadu druhý nůž. Ten je velice ostrý a má prohnutou čepel, která se ke špičce prudce zužuje. Poslední nůž slouží k uhlazení povrchu strojku a má trojúhelníkový profil. Druhé dva nože nejsou úplně nutné, vystačit si můžete jen s jedním.

Jazýček: při škrábání se vloží mezi plátky strojku a tím ho vyztuží. Nejčastěji se vyrábí z ebenu nebo z plastu.

Řezací blok: nízký, široký váleček vyrobený z jednoho kusu ebenu, který slouží jako podložka při zkracování strojků.



Chcete si poslechnout ukázku?

© 2016 Tereza Krejnická - stránky byly vytvořeny pouze pro školní účely
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky